Maďarsko zaplaví dovážané kuracie mäso a vajcia. Čo bude takto s domácimi producentmi?

Chovatelia výrobcovia hydiny a vajec musia naraz čeliť vysokým nákladom krmív a Ukrajinským importom. Vyššie ceny krmovín než v okolitých štátoch zhoršuje konkurencieschopnosť domácich gazdov na hranicu udržateľnosti. Popritom na domáci trh sa valí hydinové mäso a vajcia z Ukrajiny.
V prípade chovu hydiny predstavuje krmovina až dvoj tretinu celkových nákladov na produkciu. Popritom v okolitých štátoch značia lacnejšie ceny krmovín, približne o 6-8%, ale v decembri to bolo až 10%. To sťažuje domácich producentov najviac. V Maďarsku boli ceny krmovín najvyššie po minuloročnom zdražení. 
Domáci produkcia by sa ustálila, len ak sa normalizuje cena krmovín. Podľa doterajších informácií o tohtoročnej úrode sa dá predpokladať, že to bude možné.
 V konečnom dôsledku hydina z konkurenčných štátov zaberá čoraz väčšie miesto na policiach našich obchodov. Okrem uvedených konkurencieschopnosť domácich producentov sťažujú čoraz prísnejšie pravidlá chovu, pričom produkty z Ukrajiny prichádzajú skoro bez žiadnej kontroly , ktoré nespĺňajú Európske normy.

Zdroj: Agroinform.hu
31.05.2023