Od 1 júla štartuje Systém sledovania cien tovarov

Od prvého júla tohto roka štartuje on-line systém na sledovanie cien v obchodoch potravín vo viac ako 60 produktových kategóriách, oznámilo Ministerstvo rozvoja hospodárstva. Systém prevádzkuje Úrad dohľadu nad konkurencieschopnosťou trhu – GVH a sú do neho zainteresované aj Ministerstvo rozvoja hospodárstva, Ministerstvo poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, Štatistický úrad, Ministerstvo spravodlivosti a Ústredný orgán na ochranu spotrebiteľa.
Systém zakladá svoju funkčnosť na už zavedú on-line databázu sledovaných cien, do ktorých musia povinne nahlasovať ceny vybraných potravín maloobchodné predajne potravín. Cieľom vlády je týmto opatrením zastaviť ďalšie zdražovanie potravín a prelomiť inflačný tlak.
V tejto súvislosti už vláda zaviedla predošlé opatrenia od 1 júna 2023 o povinných akciách. Nariadením bol vyhlásený zoznam produktových kategórií s povinnými akciami. Nariadenie upravuje čas a spôsob výpočtu akcie na úrovni maloobchodnej ceny, ako aj povinnú zásobu týchto potravín. V neposlednom rade aj sankcie za nedodržanie tejto povinnosti.
Obdobie trvania opatrenia je od 1 júna do 30 septembra tohto roka. Výška akcie sa počíta z najnižšej brutto maloobchodnej ceny danej potraviny za obdobie predchádzajúcich 30 dní. Výška akcie je minimálne 10%. Obchodník je povinný označiť produkty o priebehu a výške akcie. Obchodník na dané potraviny nemôže účtovať ďalšie poplatky či náklady. 
Sú stanovené aj výnimky na akciu. Napríklad pri produktoch s blízkym dátumom exspirácie. Taktiež nemusí obchodník zaviesť akciu, ak v nariadenej produktovej kategórií predáva menej ako 5 druhov tovaru.
Príklady produktových kategórií sú: Kuracie mäso, bravčové a hovädzie mäso, ryba, konzerva z ryby, mäsové polovýrobky, mlieko, mliečne výrobky, jogurty, syry, maslo, margarín, chlieb, cestoviny, ryža, iné cereálie, múka, cukor, čerstvé ovocie a zelenina, káva, čaj, minerálna voda a nealkoholické nápoje.

Zdroj: Agroinform.hu
09.05.2023