Zmizli kvety pre opeľovačov. Nebude v tomto roku agátový med?

Jarné mrazy narobili veľa škody. Opýtali sa včelárov na dolnom zemi – Kisalföld, podľa ktorých jarné mrazy zničili skoro celé množstvo kvetov agátu.
Majiteľ významného včelára v oblasti stredného Maďarska povedal, že v súvislosti s tohtoročnou produkciou nie sú dobré správy. Hneď produkcia medu nebola optimálna, nakoľko kvôli počasiu včely nemali ešte dostatok sily na zanášanie počas kvitnutia repky. Dodal, že ani agát nie je v takej kondícií, ako po minulé roky. Povedal že budú také hospodárstva, u ktorých agátový med vôbec nebude vyprodukovaný, nakoľko jeho kvety buď zmrzli, alebo boli ubité dažďom.
Ďalším problémom je, že agát tento raz kvitne spolu s inými kvetmi, a včely zanášajú do medu aj nektár z iných kvetov. Problémy majú včelári aj minuloročnou zásobou, ktorú sa im nepodaril predať z rôznych dôvodov. Spomeňme si dovoz lacných medov z tretích krajín. Práve minuloročné zásoby môžu doplniť tohtoročný výpadok. Takže čerstvého agátového medu bude veľmi a z repky aspoň niečo.
Z celého usudzuje, že ceny medu sa meniť nebudú. Všeobecne sa dá povedať, že odvetvie má klesajúci trend. Vidno to aj z toho, že je veľa ponúk na predaj včelej rodiny. V súčasnosti už málokto začína so včelárením na plný úväzok. Med sa totiž ťažko predáva kvôli prevyšujúcej ponuky, veľakrát nekvalitného medu.

Zdroj: Agroinform.hu
03.06.2023