Slovenské firmy zatiaľ nemajú využívať odvodovú úľavu!
Slovenskí potravinári a niektoré ďalšie firmy majú naďalej platiť v plnej miere povinné sociálne odvody z miezd svojich zamestnancov, hoci parlament s platnosťou od tohtoročného augusta zmenou príslušného zákona rozhodol o zavedení odvodovej úľavy. Firmám to dnes v tlačovej správe odporučila Sociálna poisťovňa. Zdôvodnila to tým, že Slovensko zatiaľ pre toto opatrenie nezískalo súhlas Európskej komisie (EK).
“Do času rozhodnutia Európskej komisie Sociálna poisťovňa odporúča potravinárom neupravovať mzdový softvér a platiť poistné v riadnej výške tak ako pred 1. augustom. Ak by sa totiž dodatočne preukázalo, že pri odvodovej úľave ide o nedovolenú štátnu pomoc, potravinárske subjekty by ju museli vrátiť, a to aj s penále,” uviedla poisťovňa vo vyhlásení, ktoré poskytla ČTK. Dočasnú úľavu z platenia časti povinných odvodov pre firmy z vybraných sektorov potravinárskeho priemyslu a poľnohospodárstva schválil slovenský parlament v júni, už v čase kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami.
Návrh do parlamentu predložila najpopulárnejšia strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), ktorá uviedla, že týmto krokom chce v krajine zabezpečiť zníženie cien potravín. Ich výrazné zdražovanie prispelo na Slovensku k vyššej inflácii. Návrh Smer-SD parlament schválil, aj keď Bratislava k tomuto opareniu štátnej pomoci nemala súhlas EK. O ten potom požiadala Sociálna poisťovňa.
Novela zákona umožnila vybraným podnikom, aby v období od augusta do januára budúceho roka nemuseli platiť väčšinu sociálnych odvodov z miezd svojich zamestnancov, najviac zo sumy 700 eur mesačne, čo zodpovedá zhruba polovici priemernej mzdy v krajine. Za každého zamestnanca by tak firma pri plnom využití úľavy ušetrila mesačne 169,05 eur.
Schválenie odvodovej úľavy už skôr privítali zástupcovia poľnohospodárov a potravinárov, ktorí poukázali na to, že cena práce je jednou z najvyšších položiek pri výrobe potravín. Potravinárom aj poľnohospodárom na Slovensku sa vlani finančne darilo. Potravinársky priemysel podľa predbežných údajov medziročne zvýšil zisk pred zdanením viac ako o polovicu a poľnohospodárske podniky hospodárili s rekordným ziskom.